Arsen w ryżu i produktach ryżowych. Sposób na zmniejszenie zawartości arsenu w ryżu

arsen w ryżuRyż to chyba najbardziej popularny zamiennik ziemniaków. Występuje też w kaszkach dla niemowląt, mamy też popularne wafle, które tak ochoczo wszyscy, którzy rezygnują z glutenu wcinają, ciastka, płatki, makarony i mleko ryżowe, mąkę ryżową, i pewnie wiele innych produktów. Wszystkie te produkty, jak i sam ryż (wszystkie rodzaje) zawierają arsen.

SKĄD ARSEN W RYŻU?

Arsen naturalnie występuje w wodzie, powietrzu i glebie i jest wchłaniany przez niektóre rośliny uprawne. Nie jest to dodatek ani składnik tych roślin. Rośliny i ziarna ryżu mają tendencję do wchłaniania arsenu łatwiej niż inne rośliny uprawne. Arszenik w ryżu i produktach ryżowych

Zjawisko to dotyczy tak samo ryżu konwencjonalnego, jak i organicznego. Ponieważ arsen występuje naturalnie, jest on wchłaniany przez rośliny, niezależnie od tego, czy są one uprawiane konwencjonalnie czy ekologicznie. 

ZAGROŻENIE DLA ZDROWIA

Arsen jest silnie toksyczny, najbardziej toksyczny z metali ciężkich, do których się zalicza. Nie bez powodu był dawniej używany jako trutka na szczury. 

Długotrwałe narażenie na niskie stężenia arsenu jest związane z występowaniem nowotworów skóry, pęcherza i płuc, a także chorób serca. Inne niekorzystne skutki zdrowotne obejmują zaburzenia rozwojowe, zaburzenia neurologiczne (neurotoksyczność), cukrzycę, choroby płuc i choroby układu krążenia. 

Wg danych FDA i EU, dzieci i niemowlęta są trzykrotnie bardziej narażone na skutki toksycznego działania arsenu zawartego w ryżu niż dorośli, m.in. poprzez kaszki ryżowe dla niemowląt, płatki, wafle i ciastka ryżowe. 

Arszenik w ryżu i produktach ryżowych

Badania wykazują, że produkty na bazie ryżu spożywane przez niemowlęta i dzieci niejednokrotnie zawierają wysokie stężenie arsenu.

W kwietniu tego roku, FDA, widząc związek między powikłaniami ciążowymi i objawami neurologicznymi we wczesnym okresie życia dziecka z ekspozycją na arsen, określiła limit na zawartość arsenu dla kaszek ryżowych dla niemowląt… Niezależnie jaki limit,  sam fakt że został on ustalony po analizie owych badań, mówi samo przez się, że jest czego się bać.

W UE nadal nie ma ustalonego limitu dla arsenu.  Prace trwają…

JAK ZMNIEJSZYĆ ILOŚĆ ARSENU W RYŻU?

GOTOWANIE

Badania FDA, wskazują, że gotowanie ryżu w nadmiernej ilości wody (od 6 do 10 części wody na jedną część ryżu), może zmniejszyć zawartość arsenu o 40 – 60 procent, w zależności od rodzaju ryżu.

PŁUKANIE RYŻU Arszenik w ryżu i produktach ryżowych

Jeśli chodzi o płukanie ryżu, które niektórzy polecają jako sposób na obniżenie ilości arsenu to, wg FDA, płukanie ryżu przed gotowaniem ma minimalny wpływ na zawartość arsenu w ugotowanym ziarnie. 

Oczywiście, gotowanie w dużej ilości wody, nie ma zastosowania dla wafli, płatków, kaszek, ciastek i innych ryżowych produktów… Te produkty albo przyjmujemy z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z arsenem w komplecie, albo nie jemy ich wcale…

 

Zdjęcia: www.freepik.com