MLEKO KOKOSOWE DOMOWEJ ROBOTY NA 3 SPOSOBY

mleko_kokosoweW mojej kuchni mleko kokosowe to jeden z tych podstawowych produktów, które po prostu zawsze muszą być. Jego egzotyczny smak wzbogaca wiele naszych potraw – od zup (jak np. ta) i gulaszów po słodkie desery. A dodatkowo domowe mleko kokosowe jest świetnym substytutem dla mleka krowiego, pełny zdrowych tłuszczów i ważnych składników odżywczych. 

W sklepach kuszą gotowe: w puszce, w kartoniku, instant… Ale takie mleko (nawet organiczne!) często jest pełne dodatków, takich jak emulgatory, stabilizatory, aromaty czy maltodekstryna, znanych ze swojej szkodliwości (zobacz ten wpis).  A nawet jak już się trafi mleko bez owych dodatków, to zwykle jest w puszce. Wnętrze puszek zawiera toksyczny BPA, który może do mleka przenikać… Ja jednak podziękuję za tą wygodę. Wolę zrobić swoje. 🙂 

Próbowałam wielu metod na domowe mleko kokosowe: z wiórków, z pełnego kokosa, wyciskane ręcznie, w wyciskarce, na zimno, na ciepło… Z moich doświadczeń w tym temacie, mogę powiedzieć, że najlepsze mleko kokosowe wychodzi z samego orzecha kokosa. Jest tylko jeden problem – owe kokosy są zbyt twarde przynajmniej dla mojej wyciskarki…
A więc, poniżej zamieszczam przepis na najlepsze mleko kokosowe, z tych „bezpiecznych dla wyciskarek”, które można zrobić na 2 sposoby: w wyciskarce lub wyciskane ręcznie. 😉

mleko kokosowe

Wiórki kokosowe zalewam przegotowaną zimną wodą i wstawiam do lekko nagrzanego piekarnika na 2-3 godziny…mleko kokosowe

Po namoczeniu wiórków, blenduję masę, aż wiórki się rozdrobnią….
mleko kokosowe

Przepuszczam przez wyciskarkę…mleko kokosowe

Gotowe mleko kokosowe. 🙂 Wystarczy przelać do szczelnego pojemnika i schować do lodówki, albo od razu użyć.

MLEKO KOKOSOWE DOMOWEJ ROBOTY - 2 SPOSOBY

{AIP, GAPS, SCD, PALEO}

Składniki

 • 3 szklanki wiórków kokosowych, koniecznie niesiarkowane!, najlepiej bio
 • 4 szklanki wody przegotowanej

Sposób przygotowania

 1. Wiórki zalej zimną wodą. Wymieszaj.
 2. Wstaw zalane wiórki do piekarnika rozgrzanego do 40-50 ℃, na 2-3h, żeby się namoczyły. (Z moich obserwacji wynika, że wiórki lekko podgrzewane w trakcie namaczania, puszczają potem więcej tłuszczu podczas wyciskania.)
 3. Po namoczeniu, wyjmij z piekarnika, masę blenduj na wysokich obrotach przez kilka minut, aż wiórki się rozdrobnią, konsystencja będzie mniej ziarnista, a woda zrobi się biała.
 4. Masę przepuść jeden raz przez wyciskarkę wolnoobrotową. A jeśli nie masz wyciskarki, wyciśnij ręcznie przez gęsto tkany materiał (niebarwiony!). Po wyciskaniu wiórki powinny być jak najbardziej suche. (Oba te sposoby dają tak samo pyszne mleko, ale ze względu na różnice w wyciskaniu, w inny sposób zachowują się po schłodzeniu – mleko z wyciskarki rozdziela się na 3 warstwy: kremowy tłuszcz, woda, i odrobina miąższu na dnie, mleko wyciskane ręcznie po schłodzeniu ma tylko dwie warstwy: kremowy tłuszcz i woda.)
 5. Mleko przelej do szczelnego pojemnika i przechowuj w lodówce do 2 dni. Po wyjęciu z lodówki mleko będzie rozwarstwione – połączysz je ponownie lekko podgrzewając.

 …

A jeśli masz super mocną wyciskarkę, która kruszy nawet najtwardsze kokosy bez uszczerbku dla niej samej, oto przepis na najlepsze mleko z samego orzecha kokosa:

MLEKO KOKOSOWE Z ORZECHA KOKOSA

{AIP, GAPS, SCD, PALEO}

UWAGA: Potrzebna mocna wyciskarka!

Składniki

 • 3-4 sztuki orzechów kokosa 

Sposób przygotowania

 1. Kokosy umyj.
 2. Znajdź miękkie „oko” w skorupie kokosa (tylko jedno z trzech „oczu” jest miękkie i dzięki temu łatwe do przebicia). Nawierć w nim otwór, dobrze sprawdza się w tym korkociąg do wina.
 3. Przez wydrążony otwór, wylej wodę kokosową do szklanki. I odstaw na bok. Sprawdź czy woda nie jest zepsuta, musi być przejrzysta, bez farfocli, nie śmierdząca.
 4. Kokosa rozbij młotkiem lub tępą częścią dużego ciężkiego noża. Trzymaj kokosa w jednej ręce nad dużą miską, przyłóż młotek na środku prostopadle do długości orzecha,  i uderzaj obracając kokos w dłoni.
 5. Następnie wydłub nożem miąższ kokosa. Pokrój go na mniejsze kawałki, jak się da możesz to zrobić ręcznie, a w razie potrzeby wspomóc się blenderem.
 6. Teraz przepuść rozdrobniony miąższ przez wyciskarkę.
 7. Masę powstałą po wyciśnięciu połącz z odlaną wcześniej wodą kokosową. I mleko gotowe. 🙂 

Takie mleko jest najsmaczniejsze ze wszystkich sprawdzonych przeze mnie metod. Do jego przygotowania nie potrzeba wody, dzięki temu jest bardziej aromatyczne i gęstsze i praktycznie się nie rozwarstwia.

DOMOWA MĄKA KOKOSOWA

{AIP, GAPS, SCD, PALEO}

 

Sposób przygotowania

 1. Wiórki, które zostały po wyciśnięciu mleka, wsyp do miski blendera i blenduj przez kilka minut, aż do rozdrobnienia wiórków.
 2. Rozgrzej piekarnik do ok. 90℃.
 3. Rozdrobnione wiórki wysyp i rozprowadź równomiernie na blaszce.
 4. Wstaw do nagrzanego piekarnika na ok. 3 godziny. Co jakiś czas otwieraj drzwiczki piekarnika, żeby uwolnić wilgoć.
 5. Wysuszone wióki przesyp do szczelnego pojemnika i przechowuj w lodówce do 3 tygodni.

Mąkę kokosową możesz wykorzystać do zrobienia ciasta. 🙂