Jarzynowa zupa jesienno-zimowa 4-składnikowa {PALEO, GAPS, SCD, AIP}

jesienna zupaDziś zupa jarzynowa z typowych dla jesieni i zimy warzyw: brukselki, marchewki i  kapusty. Tak naprawdę sezon na brukselkę dopiero się rozpoczął, więc warto to wykorzystać i zrobić tę prostą, ale jakże smaczną zupę.

 

Jarzynowa zupa jesienno-zimowa 4-składnikowa {PALEO, GAPS, SCD, AIP}

Pieprz czarny pomijamy na etapie eliminacyjnym AIP, na szczęście przyprawy najszybciej udaje się włączyć ponownie do diety.

Składniki

 • ½ kg brukselek, przekrojonych na pół, (odkrojone ogonki)
 • 3 szklanki kapusty białej, drobno posiekanej
 • 5 dużych marchewek, pokrojonych w większe kostki (podziel marchewki wzdłuż na cztery części, a potem każdą ćwiartkę w poprzek na kawałki ok. 1 – 1 ½ cm grubości), (po pokrojeniu marchewki ma być objętościowo – mniej więcej – tyle samo co brukselki)
 • 5 szklanek wywaru mięsnego z gęsi (razem z warstewką smalcu jaki zwykle się osadza na powierzchni schłodzonego wywaru), (ilość wywaru dostosuj do swoich upodobań – podana ilość jest na dość gęstą zupę)
 • 2 łyżki oleju kokosowego
 • 1 ½ łyżeczki soli himalajskiej
 • 12 ziarenek świeżo roztartego pieprzu czarnego, lub ½ łyżeczki mielonego (pomiń na etapie eliminacyjnym AIP)

Sposób przygotowania

 1. W garnku rozgrzej olej kokosowy. Na rozgrzany wrzuć przepołowione brukselki i zostaw na ok. 15-20 minut (w zależności jakiej średnicy jest garnek), aż pojedyncze brukselki lekko zbrązowieją. Co ok. 5 minut przemieszaj, by każdej brukselce dać szansę się podsmażyć.
 2. Przysmażone brukselki przełóż do miski, a do garnka wrzuć pokrojone marchewki. Marchewki, podobnie jak brukselki, podsmażaj przez ok. 15-20 minut. Co ok. 5 minut przemieszaj. Dzięki temu zabiegowi, zupa będzie lekko słodkawa.
 3. Zrób miejsce na dnie garnka (marchewki odsuń na boki), w razie potrzeby dodaj odrobinę oleju kokosowego (ok. 1/4 łyżeczki), i wsyp na olej świeżo roztarty pieprz czarny. Pozostaw na ok. ½ minuty, aż zacznie uwalniać się aromat.
 4. Do garnka wrzuć z powrotem podsmażone brukselki, i 3 szklanki drobno posiekanej kapusty. Wsyp 1½ łyżeczki soli himalajskiej. Wymieszaj całość dokładnie.
 5. Wlej 5 szklanek wywaru i zamieszaj. Przykryj garnek pokrywką, zagotuj na pełnej mocy palnika. Gdy zupa się zagotuje, zmniejsz moc na min (zupa ma lekko pyrkać) i gotuj przez ok. 10 minut. Posmakuj i dodaj soli / pieprzu w razie potrzeby.